PÍSKOVÁNÍ

Nejkvalitnější a nejtrvanlivější způsob aplikace loga na porcelán, nebo sklo. Tuto technologii lze používat na reklamní předměty, porcelán sklo a kovy. Je vhodná pro označování sklenic, plaket, nerezových butylek, hrnečků a dalších skleněných a kovových předmětů.

Průběh pískování:

Technologie, kde k vyznačení/vypískování loga na předmět dochází tryskáním jemného písku přes speciální šablonu. Pískovacích šablon je několik druhů a jejich použití se liší podle charakteru pískovaného loga a množství pískovaných předmětů. 
Při pískování jsou šablonou zakryta ta místa, kde má povrch předmětu zůstat nezměněn. Hloubka reliéfu je závislá na tvrdosti daného předmětu a doby působení proudícího písku na dané místo.
Pro vypískování loga na předmět se používají dva druhy písku. Jemný písek se používá na drobnější motivy a stříkané hrnky, hrubý písek na bílý porcelán nebo jednoduché motivy.
Pískování probíhá, z důvodu velké prašnosti, ve speciálních boxech.


Nezničitelné
Originální
Decentní, nebo hluboké pískování
Možnost vybarvení loga, nebo jeho části 

DRUHY PÍSKOVÁNÍ

Pískování do bílého střepu

Pískování do skla

Pískování do hydroglasury

Pískování do plecháčků

Vybarvené pískování

Pískování do plecháčků s vybarvením

PROCES PÍSKOVÁNÍ BYL PATENTOVÁN V ROCE 1870 BEJNAMINEM CHEWTILGHMANEM (US PATENT 104 408).

POSTUP PŘI PŘÍPRAVĚ PÍSKOVÁNÍ JE SLOŽITÝ DLE MOTIVU, KTERÝ SE MÁ PŘENÉST NA VÝROBEK.

Tryskání, nazývané též otryskávání nebo pískování, je technologický postup opracování povrchu nejrůznějších, obvykle tvrdých, materiálů proudem jemných částic (abrazivní částice). Nejvíce se jako abrazivní materiál používají ocelové broky, křemičitý písek, ocelová drť či struska.

V reklamě je pískování velice efektní a luxusní technika povrchové úpravy, kterou se značí láhve a sklenice, dárkové sklo, hrnky, půllitry, těžítka atd. Technologií tryskaní jemného písku přes šablonu s motivem lze dosáhnout zajímavých výsledků na povrchu pískovaných reklamních předmětů. Pískovat lze i dekorační předměty vyrobené např. z nerezi a keramiky.

V první fázi probíhá zpracování motivu v počítači přes grafické programy. Připravíme náhled pískování na vybraný výrobek. V náhledu zákazník vidí zvolený motiv ( obrázek, logo, text) na vybraném výrobku. Po odsouhlasení zákazníkem probíhá výroba šablony pro pískování. Na tiskárně se vytiskne motiv v černobílé barvě a následně se osvítí na speciální fotocitlivou šablonu. Druhou možností je šablonu vyřezat na řezacím plotru.

V druhé fázi dochází k přípravě nalepení šablony na výrobek. Výrobek se musí očistit od veškerých nečistot ( prach, mastnota atd.) z výroby. Pak se provede rozměření pro nalepení pískovací folie. Po nalepení folie s motivem se výrobek ( sklenice, láhev, hrnek, butylka atd.) oblepí maskovací páskou, aby nedošlo k poškození výrobku. Takto připravený výrobek je připraven k pískování.

Třetí fáze výroby je samotné pískování výrobku. Pro pískování se používájí pískovací kabiny, korundový písek různých zrnitostí a stlačený vzduch. Doba pískování výrobku v kabině je závislá od více faktorů ( tlak vzduchu a zrnitosti písku vůči složitosti a velikosti motivu).

Čtvrtá fáze výroby je očištění výrobku od maskovací pásky a folie. Provádí se namočením výrobku do vody po dobu asi 5 minut. Po odmočení se výrobek umyje osuší a provede poslední kontrola výrobku. Každý výrobek je možné ručně probarvit specialní barvou pro pískované motivy.

Pátá fáze je opětovné zabalení výrobku a příprava k expedici.
Pískování je metoda ručního zdobení, některé firmy nabízejí laserové gravírování a zamněňují ho za pískování. Rozdíl mezi gravírováním a pískováním je ve výsledku rozdílný. Pískování vytváří na výrobku jemný brus do hloubky. Gravírování je metoda bezkontaktního značení a nejde do hloubky a je jen zdoben povrchově.